Новости

Мандра фестивал 22ри и 23ти Јули

На третата фестивалска вечер во петок на 22 јули на МАНДРА ФЕСТИВАЛ ќе настапат Владо Јаневски, THCF La familia и ИВОНА ЈО.
Билетите во предпродажба по екслузивни цени преку www.kupikarta.com, Југотон, цвеќара Розе Веро 2 и сендвичара Џина Дојран.
Дојдете во Дојран и уживајте со прекрасните изведувачи на Мандра фестивалот!

Известување за второ прскање против комарци

Се известуваат граѓаните од општините во Југоисточниот регион, дека во период од  25 и 26 Јули 2022 година, во раните утрински часови ќе се изврши авионска дезинсекција против возрасни комарци со следниот распоред:
 • На 25.07.2022 (Понеделник), во општините Струмица и Гевгелија
 • На 26.07.2022 (Вторник), во општините Богданци, Босилово, Василево, Валандово, Дојран, Конче, Ново Село и Радовиш.

  Доколку временските услови се неповолни, авионската дезинсекција ќе се изврши првиот нареден ден,  кога временските услови ќе бидат подобри. 

  Ги известуваме пчеларите навреме да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелните семејства во период од 04.30 до 10.00 часот.  

Мандра фестивал

Мандра Фестивал е open-air музички фестивал во Дојран,идејата на фестивалот e да ги обедини сите генерации на еден фестивал и да го понуди на публиката најдоброто од Балканската музичка сцена.
Оваа година на МАНДРА ФЕСТИВАЛ ќе ги чуеме: Ацо Пејовиќ, Јоце Панов, Наташа Беквалац, Рибља Чорба, ТАСКО, Црвена Јабука, THCF, Тони Зен, Ивона Јо, Реља, Антониа Гиговска и Владо Јаневски. Како водител на настанот повторно ќе го видиме позитивниот и забавниот Мирослав Кацаров.
Билети во продажба преку www.kupikarta.com.
МАНДРА ФЕСТИВАЛ | Еден фестивал за сите генерации !

Прво прскање против комарци

Се известуваат граѓаните од општините во Југоисточниот регион, дека во период од  22 и 23 Јуни 2022 година, во раните утрински часови ќе се изврши авионска дезинсекција против возрасни комарци со следниот распоред:

 • На 22.06.2022 (Среда), во општините Струмица и Гевгелија
 • На 23.06.2022 (Четврток), во општините Богданци, Босилово, Василево, Валандово, Дојран, Конче, Ново Село и Радовиш.

  Доколку временските услови се неповолни, авионската дезинсекција ќе се изврши првиот нареден ден,  кога временските услови ќе бидат подобри.  

  Ги известуваме пчеларите навреме да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.  

Дојран гурман фест 2022

Песната, музиката, дружењето и споделувањето убавини не признаваат разлика во годините, ниту пак се важни временските прилики. Тоа се докажа и синоќа, на манифестацијата “Гурман фест”посветена на дојранската софра, музика и култура.
Она што е многу поважно од сите надворешни фактори е празнувањето и одбележувањето на народниот мелос, чувањето и негувањето на македонската етно традиција, музичкото творештво и нашата дојранска културна ризница, ризница која не обединува, ни е заедничка нишка, не зближува и преку ваквиот вид на манифестации ја чуваме традицијата на Дојран од заборав.
Токму таква музичка ревија му доликува на Дојран, еден од најопеаните градови во Македонија и соседството.
“Мерак меана” заедно со инзворедните артисти докажаа зошто го заслужуваат медиумското внимание кое им се посветува.
Професионалци во музиката, изведбата, сценскиот настап.
Здружението на жени“ Дојрана” и овој пат ги покажаа неверојатните кулинарски способности. Ние како домаќини, но и многубројните гости, вљубеници во автентичните вредности беа воодушевени од разновидноста и богатството на трпезата. Рибата подготвена на мал милион начини му даде посебен белег на настанот.
Може да се заклучи дека се на се, манифестацијата беше за паметење. Дружба, песни, ора, насмеани и ведри лица. Дожд на отворено, но сонце и радост во душите.
Дојран, те сакаме, вчера и денес и засекогаш – ќе ги одбележуваме значајните работи кои ги носиш како белег, затоа што ти тоа заслужуваш.

Игралиште во чест на Емилија Динева

Донаторите на органи се вистински херои, Емилија Динева е една од нив. Нејзиното име засекогаш ќе биде запаметено во поновата медицинска историја кај нас, таа беше и ќе остане синоним за добрина, хуманост, човекољубие. Емилија на еден несекојдневен начин, благодарение на несебичноста на нејзиното семејство – продолжи да живее, нејзиното срце физички, а нејзиниот дух и убавината на нејзиното постоење емотивно, во секој од нас.
Навршија две години откако нашата драга сограѓанка, органодонор – Емилија, не е физички помеѓу нас, токму затоа сите ние, соседи, пријатели, роднини, почитувачи на нејзиното дело, познавајќи ги нејзините желби го направивме ова детско игралиште, за постојано овде да се слуша детски џагор, онака како што таа сакаше… да биде опкружена со деца, со смеа, најмногу од се, со љубов. Токму на таков начин е изградено и ова игралиште – со донации, со желба да постои, со многу почит и љубов. Ви го предаваме вам, драги пријатели, добронамерници, да престојувате овде и засекогаш да го зачуваме споменот за нашата драга сограѓанка.
Збогувањата се само за оние кои љубат со своите очи. Затоа, за оние кои сакаат со срцето и душата не постои такво нешто како разделбата. Емилија, ти не не напушти, иако твоето срце продолжи да чука во друго тело и не си физички помеѓу нас, убавината на твоето постоење засекогаш ќе го носиме во себе.
Ти благодариме за добрината која ја остави позади себе, твоето име ќе биде забележано во колективната меморија на нашиот народ и ти, драга Емилија никогаш нема да бидеш заборавена.

8.400.000 денари за изградба и реконструкција на улици во Општина Дојран

Оваа година заедно со сите Вас го формиравме Буџетот на Општина Дојран, кој е развоен и насочен кон инфраструктурни проекти.
По спроведениот анкетен прашалник за формирање на Буџетот, го насочуваме нашиот фокус кон подобрување на патната инфраструктура.
Со финансиски средства обезбедени од Министерството за транспорт и врски преку ,,Проект за поврзување на локални патишта” ќе се реконструираат главните улици во с.Николиќ,с.Црничани и с.Фурка, чија имплементација ќе започне во вториот квартал на 2022 година.
Оваа година Општина Дојран во својот Буџет издвои 8.400.000 денари за дополнителна изградба и реконструкција на останатите улици во Општина Дојран.

Дојран посетен и во зима

Нестандардно високите температури за овој период од годината, како и новогодишното празнично расположение му донесоа на Дојран бројни посетители.

Јануарското сонце привлече љубители на спортскиот риболов, љубители на долгите прошетки покрај брегот на езерото и секако гурмани кои ги обожаваат дојранските специјалитети од риба.

Ве покануваме да ги искористите слободните денови и да дојдете до го посетите бисерот на југот од нашата држава, да се релаксирате покрај Дојранското Езеро и да го планирате следниот одмор токму во Дојран.

Новогодишни подароци за децата од О.О.У “Кочо Рацин” Нов Дојран

Насмевките на нашите најмили се бесценети. Токму затоа и годинава во соработка со фабриката “Дојран стил” претпразнично доделивме пакетчиња за основците од сите населени места.

Со ова градоначалникот Ангов им ја честиташе новата 2022ра година на учениците и им посака многу здравје, среќа и успех во секое поле од животот.